Šiandien koučas, kaip šios profesijos atstovas, nebėra kažkas nauja. Bet kaip jį pasirinkti?

Vieni jų skelbiasi, kad yra sertifikuoti, kiti – akredituoti, dar kiti prie savo vardo ir pavardės prideda mistines raidžių kombinacijas ACC, PCC, MCC… Turime gyvenimo (“life”), vadovų (“executive”), lyderystės, mitybos, sveikatingumo ir dar daug kitų rūšių koučų.

Yra ir tiesiog koučų…

Žiūrint iš koučingo kliento perspektyvos gali atrodyti sudėtinga visa tai suprasti ir pasirinkti. Aišku, dažnai gali padėti rekomendacijos, kurios sutrumpina pasirinkimo kelią. Bet kas, jei tokios rekomendacijos neturi?

Pastaruoju metu tiek koučų tarpe, tiek jais besidominčiųjų pasaulyje kyla įvairios diskusijos, kas yra „sertifikuotas“ ir kas yra „akredituotas“ koučas ar koučingo specialistas. Pažiūrėkime į šią situaciją iš arčiau.

Sertifikuotais koučais gali vadintis visi, kurie yra baigę koučingo mokymus ir turi dokumentą – sertifikatą. Būtų nedėkinga misija pradėti tuos sertifikatus lyginti, tačiau faktų dėlei tenka konstatuoti, kad vienus jų galima įgyti po savaitgalinių koučingo mokymų, kitiems gauti reikia kelių mėnesių mokymosi ir praktikos proceso. Atrodo, kad mokyti koučingo ir tuo pačiu teikti sertifikatus gali bet kas, kas laiko save koučingo mokytoju… Tokia, atrodo, yra tiesa, kol į šią situaciją nežiūrime per save reguliuojančios profesinės organizacijos prizmę.

Nuo 1995 m. veikianti didžiausia pasaulinė koučingo specialistų organizacija ICF (angl. International Coach Federation) vienija virš 30 tūkstančių koučingo profesionalų visame pasaulyje. Be mokslinių tyrimų, šviečiamosios ir  profesiją reguliuojančios ir kontroliuojančios veiklos, ICF yra sukūrusi ir turi veikiantį visą koučingo specialistų rengimo, tęstinio palaikymo ir vertinimo procesą.

Pirmiausia, ši organizacija reikalauja, kad jos nariai būtų baigę ICF akredituotas mokymų programas, kurios atitiktų ICF patvirtintas profesines kompetencijas ir standartus bei etikos kodekso nuostatas. Tik tokias programas baigę asmenys gali tapti ICF nariais. Taigi šiuo požiūriu yra svarbu pasidomėti, ar koučas yra baigęs akredituotą mokymų programą.

Po to, labai svarbu pasidomėti, ką koučas veikė pabaigęs mokymus.  ICF skatina tokius mokymus baigusius asmenis tapti šios organizacijos nariais ir toliau su kitais nariais lavinti savo profesinius įgūdžius bei siekti ICF akreditacijos arba „kredencialų“ (iš angl. credentials). Taigi akreditacija šiame kontekste reiškia konkretaus koučingo specialisto išorinį profesinių įgūdžių įvertinimą. Pavyzdžiui, norint palypėti ant pirmojo akreditacijos laiptelio (angl. Associate Certified Coach, arba sutrumpintai ACC), reikia surinkti nemažiau, kaip 100 koučingo praktikos valandų, 10 koučingo mentorystės valandų bei išlaikyti ICF parengtą testą. Atitinkamai aukštesniems akreditacijos laipteliams (angl. Professional Certified Coach, arba PCC, arba Master Certified Coach, MCC) taikomi dar aukštesni praktikos ir profesinės kokybės reikalavimai.

Tačiau net akredituotas koučas nelieka juo iki gyvos galvos. Taigi klausimas koučui apie tai, kaip jis tobulėja kaip profesionalas yra labai tinkamas. Taip, koučas gali tobulėti toliau praktikuodamasis, bet jis turi ir toliau mokytis. ICF akreditacija yra terminuota, ir tai skatina koučingo specialistus toliau mokytis akredituotose mokymuose ir periodiškai tokiu būdu savo akreditaciją atnaujinti.

Šiuo trumpu straipsniu nesinori būsimo koučingo kliento įtraukti į koučingo profesijos subtilybes, tačiau norisi bent šiek tiek paskatinti būti žingeidiems ir klausti. Klausti apie tai, ar koučas yra baigęs akredituotą mokymų programą, ar jis pats yra akredituotas kaip koučas, kiek turi praktinės patirties ar kaip jis/ji kaip koučas tobulėja. Tai yra pagrįsti ir abiems naudingi klausimai. Be abejo, pasirenkant koučą, bus svarbūs ir kiti dalykai, pvz., gebėjimas sukurti tinkamus santykius ir dirbti kartu. Tačiau aukščiau paminėti klausimai padės atsakyti į bazinį klausimą, kiek kliento perkama paslauga gali būti pirmiausia profesionali.

Taip pat nesiekiau su kolegomis koučais polemizuoti apie sertifikuotus ar akredituotus koučus ir nuvertinti vienus ar kitus. Norėjosi įnešti daugiau aiškumo klientų labui. Todėl mes ICF Lietuva padalinyje skatiname pirmiausia pristatyti save ICF’ui priklausančiais koučais ir paaiškinti klientams, kodėl esate ICF koučai, na o tik po to turėsite progos paaiškinti ir savo kredencialus, specializaciją ir visa kita.

Tiems, kurie nori detaliau susipažinti su ICF akreditacijos procesu, pridedu nuorodą: https://coachfederation.org/icf-credential

Naudingų sesijų!

Rimas Petrauskas (ACC, ICF Lietuva Valdybos narys)

Apie autorių

Rimas Petrauskas

Rimas Petrauskas, ACC

Vadovavimo ir lyderystės koučas, turintis ICF akreditaciją (ACC), treneris, koučingo ir mokymų UAB L-CON Global vadovas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.